HASSRA Live

South East Euro 2021 Prediction Competition

Go to HASSRA Live 'Events' to join in

1st Prize - £100 Love to Shop Voucher
2nd Prize - £75 Love to Shop Voucher
3rd - 6th Prizes - £50 Love to shop Voucher


Answer each of the questions to give your predictions, each element scores points and the highest total winning. If totals are the same, the tie break will be used to sort places.

The groups

The top two in each group and the four best third-placed teams advance to the knockout phase.
Group A: Turkey, Italy, Wales, Switzerland
Group B: Denmark, Finland, Belgium, Russia
Group C: Netherlands, Ukraine, Austria, North Macedonia
Group D: England, Croatia, Czech Republic, Scotland
Group E: Spain, Sweden, Poland, Slovakia
Group F: Portugal, France, Germany, Hungary

Fixtures

In total 51 matches are played during the competition.

GROUP STAGE

11 June

Group A: Turkey v Italy (CET 21:00, Rome)

12 June

Group A: Wales v Switzerland (15:00, Baku)
Group B: Denmark v Finland (18:00, Copenhagen)
Group B: Belgium v Russia (21:00, St Petersburg)

13 June

Group D: England v Croatia (15:00, London)
Group C: Austria v North Macedonia (18:00, Bucharest)
Group C: Netherlands v Ukraine (21:00, Amsterdam)

14 June

Group D: Play-off winner C v Czech Republic (15:00, Glasgow)
Group E: Poland v Slovakia (18:00, Dublin)
Group E: Spain v Sweden (21:00, Bilbao)

15 June

Group F: Hungary v Portugal (18:00, Budapest)
Group F: France v Germany (21:00, Munich)

16 June

Group B: Finland v Russia (15:00, St Petersburg)
Group A: Turkey v Wales (18:00, Baku)
Group A: Italy v Switzerland (21:00, Rome)

17 June

Group C: Ukraine v North Macedonia (15:00, Bucharest)
Group B: Denmark v Belgium (18:00, Copenhagen)
Group C: Netherlands v Austria (21:00, Amsterdam)

18 June

Group E: Sweden v Slovakia (15:00, Dublin)
Group D: Croatia v Czech Republic (18:00, Glasgow)
Group D: England v Scotland (21:00, London)

19 June

Group F: Hungary v France (15:00, Budapest)
Group F: Portugal v Germany (18:00, Munich)
Group E: Spain v Poland (21:00, Bilbao)

20 June

Group A: Italy v Wales (18:00, Rome)
Group A: Switzerland v Turkey (18:00, Baku)

21 June

Group C: North Macedonia v Netherlands (18:00, Amsterdam)
Group C: Ukraine v Austria (18:00, Bucharest)
Group B: Russia v Denmark (21:00, Copenhagen)
Group B: Finland v Belgium (21:00, St Petersburg)

22 June

Group D: Czech Republic v England (21:00, London)
Group D: Croatia v Scotland (21:00, Glasgow)

23 June

Group E: Slovakia v Spain (18:00, Bilbao)
Group E: Sweden v Poland (18:00, Dublin)
Group F: Germany v Hungary (21:00, Munich)
Group F: Portugal v France (21:00, Budapest)

KNOCKOUT PHASE

Round of 16

26 June
Game 1: Group A runners-up vs Group B runners-up (Amsterdam)
Game 2: Group A winners vs Group C runners-up (London)
27 June

Game 3: Group C winners vs third-placed side from Group D/E/F (Budapest)
Game 4: Group B winners vs third-placed side from Group A/D/E/F (Bilbao)

28 June

Game 5: Group D runners-up vs Group E runners-up (Copenhagen)
Game 6: Group F winners vs third-placed side from Group A/B/C (Bucharest)

29 June

Game 7: Group D winners vs Group F runners-up (Dublin)
Game 8: Group E winners vs third-placed side Group A/B/C/D (Glasgow)
 

Quarter-finals

2 July

Quarter-final 1: Game 6 winner vs Game 5 winner (St Petersburg)
Quarter-final 2: Game 4 winner vs Game 2 winner (Munich)

3 July

Quarter-final 3: Game 3 winner vs Game 1 winner (Baku)
Quarter-final 4: Game 8 winner vs Game 7 winner (Rome)
 

Semi-finals

6 July

Semi-final 1: Quarter-final 2 winner vs Quarter-final 1 winner (Wembley, London)

7 July

Semi-final 2: Quarter-final 4 winner vs Quarter-final 3 winner (Wembley, London)

Final

11 July

Kick-off 8pm (Wembley, London)

Most successful national teams in UEFA European Championship

Team Titles Finals Parti­cipa­tion
Germany 3 ... 6 ... 12
Spain 3 4 10
France 2 2 9
Czechos­lovakia 1 2 3
Portugal 1 2 7
Denmark 1 1 8
Greece 1 1 4
Italy 1 1 9
Netherlands 1 1 9
Soviet Union 1 1 5

In total, ten nations have won the tournament.